Vítam vás na mojom blogu. Nájdete tu moje článku a fotografie z rôznych podujatí.

piatok 28. augusta 2015

V Šuranoch si pripomenuli 71. výročie SNP


V piatok 28.8.2015 sa v Šuranoch pri pamätníku SNP konali oslavy 71.výročia Slovenského Národného Povstania. 









Oslavy sa začali krátko po 18-tej hodine hymnou Slovenskej republiky, po nej nasledoval prednes básne. Primátor Mesta Šurany Ing. Marek Oremus v krátkom príhovore ocenil obetavosť všetkých, ktorí sa pričinili o život v mieri. 





Zástupcovia Mesta Šurany ako aj zástupcovia politických strán položili vence k pamätníku SNP. Následne popri piesňach, ktoré zaspievali speváčky z ženskej skupiny Šurianka zapálil vatru primátor mesta Šurany Ing. Marek Oremus s viceprimátorom mesta Šurany Ing. František Tamašovič.






Skutočne dôstojným záverom tejto spomienkovej slávnosti boli ukážky bojov z druhej svetovej vojny v podaní Military Historical Museum z Pohronského Ruskova. Oslavy sa zúčastnilo cez 100 občanov. Na celý priebeh oslavy dohliadali dobrovoľní hasiči zo Šurian.




Ukážky bojov





Ukážky bojov




Ukážky bojov

štvrtok 27. augusta 2015

Šurianski seniori súťažili


„Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa a zabaviť.“, aj toto sme počuli v príhovoroch, ale i od súťažiacich.


Futbalový štadión v Šuranoch bol 26. augusta 2015 dejiskom 3. ročníka Šurianskej športovo nenáročnej olympiády seniorov. Tento ročník organizoval Domov Jesienka, pod vedením Ing. Ľudovíta Lenčéša. I tento rok proti sebe súťažili 3. členné družstvá z DCS Šurany, DCS Kostolný Sek, DCS Nitriansky Hrádok a Domova Jesienka v šiestich disciplínach – vrhanie šípok, hod granátom na cieľ, hod kriketovou loptičkou do koša, zhadzovanie kolkov, slalom s vajíčkom na lyžičke a kop na bránku.






Olympiáda sa začala olympijskou hymnou a prinesením olympijskej vlajky a ohňa. K súťažiacim sa prihovoril Ing. Ľudovít Lenčéš, riaditeľ Domova Jesienka a Ing. František Tamašovič, viceprimátor mesta Šurany. Po príhovoroch zložili olympijský  sľub ako i súťažiaci tak aj rozhodcovia. Každé DCS malo svojho rozhodcu. Súťažilo sa približne do 11:30 hod., potom sa prešlo k vyhodnoteniu jednotlivých disciplín a družstiev. Najlepšie sa umiestnilo DCS Šurany, po nich nasledovali DCS Kostolný Sek, DCS Nitriansky Hrádok a Domov Jesienka. Jednobodové rozdiely svedčia o tom, že seniori sa dôsledne pripravovali a na bojovom poli odovzdali kus svojho srdca.






Na záver vlajkonosiči popri znení hymny odovzdali viceprimátorovi vlajku, aby ju uschoval na ďalšie ročníky Šurianskej športovo nenáročnej olympiády seniorov. Pre súťažiacich a hostí bol pripravený fantastický guláš. Po olympiáde pokračoval hudobný program. Ako prvé spievalo dievčatko, po nej nasledovalo predstavenie so psom. Potom nasledovala mužská spevácka skupina Váraďani, po nich Šurianka. So zábavou pokračovala hudobná skupina DUO FUN. Akcia trvala približne do 15:00 hod.




DCS Nitriansky Hrádok - 3. miesto



Váraďani

Spoznávame Slovensko: Betliar

Obec Betliar sa nachádza v okrese Rožňava v údolí rieky Slaná. V obci sa nachádza nádherný kaštieľ s parkom.



V obci sa okrem kaštieľa nachádza i rímsko-katolícky kostol Sv. Alžbety zo 14. storočia a evanjelický kostol z roku 1794. Stredom obce preteká Krivý potok. Starostom obce je Ing. Ľubomír Zatroch. Prvá písomná zmienka o obci siaha až do roku 1330. V obci žije okolo 946 obyvateľov. Denne do obce zavítajú turisti nielen zo Slovenska, ale i z Maďarska, Poľska, či Česka a ďalších miest. Do obce zavítajú najmä pre návštevu pôvodného sídla Andrássyovcov – Betliarskeho kaštieľa, ktorý sa nachádza v zozname UNESCO. V obci funguje MŠ Rosnička, ktorá sa nachádza na ulici, ktorá uvedie ku kaštieľu. Obecný úrad sa nachádza v centre obce, presne na tom istom mieste kde stál pôvodný obecný úrad. Dnešný vzhľad dostala budova v roku 1953. Pomník padlým v 1. a v 2. svetovej vojne sa nachádza na novom miestnom cintoríne, ktorý bol založený v roku 1931. Boli v ňom vytvorené uličky, v ktorých bolo vysadených 160 líp. Na pomníku sú dve tabule, na ktorých sú vytesané mená občanov, ktorý zomreli v 1. a v 2. svetovej vojne.



Dobrovoľní hasiči pomáhajú v obci viac ako 130 rokov. 


DHZ založil už v roku 1884 gróf Manó Andrássy. V roku 1932 bola postavená nová hasičská zbrojnica, ktorá je zaujímavá tým, že stojí na železobetónových podstavcoch nad šírkou celého potoka. V roku 2004 bola pri príležitosti 120. výročia založenia zboru, odhalená Pamätná tabuľa na pamiatku zaslúžilých členov Dobrovoľného hasičského zboru.



V obci majú dva kostoly

Rímskokatolícky kostol Sv. Alžbety bol postavený v prvej polovici 14. storočia. V 17. a 19. storočí bol kostol upravovaný. Z barokového zariadenia kostola sa zachovala len drevená kazateľnica zo začiatku 18. storočia so sochami evanjelistov a drevená socha panny Márie kráľovnej z 2. polovice 18. storočia. Veža kostola bola pristavovaná v 17. storočí.


Evanjelický kostol bol postavený v roku 1786 po tolerančnom patente Jozefa II., podľa vtedajších predpisov bez veže a zvonov. Veža bola pristavaná až v roku 1826. Budovu i veže kostola postihli požiare a v roku 1856 vyhoreli do úplne. Vzápätí bol znovu vybudovaný a neporušený zostal až do roku 1911, kedy bola strecha kostola pokrytá eternitom a veža plechom. V 1937 bol kostol renovovaný. Posledné úpravy interiéru kostola sa konali v 90. rokoch minulého storočia, v roku 2006 získala veža kostola novú medenú krytinu. V tesnej blízkosti kostola je postavená evanjelická fara. V roku 1998 bola odhalená Pamätná tabuľa pamiatke ThDr. Júliusa Madarása, doktora teológie, ktorý v obci pôsobil ako evanjelický farár.




 “Rozprávkový kaštieľ“


Kaštieľ pochádza z 18. storočia. Dal ho postaviť Štefan Andráši na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Kaštieľ je poschodový so štyrmi nárožnými vežami. V rokoch 1792-1795 sa kaštieľ rozšíril a v rokoch 1880-1886 získal dnešnú podobu. Kaštieľ patril rodine Andrášiovcov, ktorá okrem tohto kaštieľa vlastnili i hrad Krásna Hôrka a bane v okolí Rožňavy.









Odporúčam Vám navštíviť túto obec s krásnym “rozprávkovým kaštieľom“ s parkom, pretože je to nádherná obec s peknou prírodou a históriou.

nedeľa 16. augusta 2015

Lednicko-valtický areál v Českej republike

Lednicko-valtický areál sa nachádza v Českej republike v okrese Břeclav. Jeho rozloha je 283 km². V decembri roku 1996 bol zapísaný na zoznam UNESCO. V areály sa nachádzajú zámky Valtice a Lednice, okrem nich sa tu ešte nachádzajú i drobné stavby ako sú Minaret, Janov hrad, Kaplnka sv. Huberta, Nový dvor a veľa ďalších.


Zámok Valtice


Zámok sa nachádza v meste Valtice v okrese Břeclav. Bol pôvodne gotický hrad z 13. storočia, ktorý bol prestavaný na renesančný a neskôr na dnešný barokový zámok. Podobu, akú má dnes dostal v rokoch 1643 až 1730 podľa projektantov D. Martinelliho a Johanna Bernharda Fishera. Zámok tvorí tri poschodia, budovu s koniarňou a jazdiarňou, galériu, budovu s rokokovým divadlom a kočiarovňou. Z renesančného obdobia sa zachovali len dve nárožné veže. Bohato vybavené zámocké interiéry boli upravované až do 18. storočia.

Zámocký park bol založený v roku 1727.


Po prehliadke zámku sme navštívili Zámecký sklep z roku 1430, ktorý patrí medzi najstarší a najväčší vínny sklep v Českej republike. Víno tu po storočiach zreje v dubových sudoch od najstaršieho vinárstva CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a. s. Najväčší sud má 9380 litrov.




Zámok Lednice


Zámok Lednice sa nachádza v obci Lednice. Zámok spolu s rozľahlou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatky v Českej republike. Tento zámok patril takmer 700 rokov Lichtenštajnovcom a využívali ho ako letné sídlo, pretože v zime sa nedal dobre vyhriať. V zimnom období bolo na zámku približne 19 stupňov. Dnešnú gotickú podobu získal rozsiahlou rekonštrukciou v polovici 19. storočia.


Skleník
Zámocký skleník bol postavený v roku 1717. V roku 1842 zrušil knieža Alois II. túto stavbu a dal pokyn svojmu architektovi Jiřímu Wingelmllerovi aby zahájil novú stavbu, v tej dobe modernú stavbu z ocele, liatiny a skla. Stavba stála skoro 160 tisíc zlatých. Skleník má dĺžku 92 metrov a šírku 13 metrov a je vysoký 7,5 metra.
Neďaleko Lednického zámku sa nachádza Minaret. Cestu k nemu si môžete zvoliť, môžete ísť pešo alebo sa preveziete loďkou alebo na koči. Minaret je 62 metrov vysoká rozhľadňa. Je to najstarší a zároveň i jediný Minaret na českom území. Bol postavený v rokoch 1797-1802. Stredom budovy je veža vysoká približne 59 metrov.


 




piatok 14. augusta 2015

Spoznávame Slovensko: Štrbské pleso

Štrbské pleso je druhé najväčšie pleso na Slovensku. Nachádza v obci Štrbské Pleso v okrese Poprad, v nadmorskej výške 1350 m.n.m.. Má rozlohu 19,76 ha, dĺžku 640 m, šírku 600 m a maximálnu hĺbku 26 m.





Dĺžka chodníka okolo jazera je približne 2,25 km. Maximálna teplota vody je 19°C. Najvzácnejšou rybou jazera je síh maréna.



V prípade záujmu a priaznivého počasia je na jazere možné previesť sa na člnku. Z chodníka máte taktiež možnosť vidieť veľký skokanský mostík.




Názov plesa je odvodený od podtatranskej obce Štrba. Je to morénové jazero, ktoré vytvoril ustupujúci ľadovec. Po Veľkom Hincovom plese je druhou najväčšou vodnou plochou na slovenskej strane Vysokých Tatier. Ako prvý ho definitívne zmapoval a zmeral roku 1875 budapeštiansky profesor Dionýz Dezső.





Szentiványi využíval pleso na zábavu kúpeľných hostí- člnkovanie a rybolov. Ryby tu nasadil v roku 1860. Z plesa v zimných mesiacoch ťažili ľad. Už v zime 1872-1873 dodali niekoľko vagónov budapeštianskym reštauráciám, neskôr popradským a kežmarským mäsiarom, do poľskej Vroclavi, ale aj na cisársky dvor do Viedne.






Ľad dopravovali furmani a vlaky košicko-bohumínskej železnice. Posledná zásielka bola asi vo februári 1902 pre budapeštiansky pivovar.











Odporúčam Vám navštíviť toto miesto, pretože je naozaj pekné.






Spoznávame Slovensko: Múzeum liptovskej dediny

 Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Prvá časť múzea bola sprístupnená verejnosti v roku 1991, kde sa nachádzali stavby zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a obcí horného a dolného Liptova.



Najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. až 16. storočia je goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Kaštieľ je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom – kniežaťom liptovským. Život obyvateľov dediny približuje návštevníkom múzea obydlie želiara z Liptovskej Sielnice a Černovej. Bývanie stredných roľníkov a remeselníkov môžete vidieť v dome krajčíra a remenára z Likavky, kováča z Liptovskej Kokavy a kolára z Liptovskej Sielnice. Život bohatších vrstiev uvidíte v dome richtára z Liptovského Trnovca a v zemianskom dom z Paludze.









 V hornej časti areálu sa nachádza expozícia historickej Považskej lesnej železnice. Zaujímavý je aj objekt školy z Valaskej Dubovej. Dominantou areálu je gotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary.











V múzeu Liptovskej dediny sa každoročne organizujú kultúrne podujatia. Atrakciou je možnosť jazdy na koňoch.




Spoznávame Slovensko: Vychylovka

Keď sa cez prázdniny budete túlať našim krásnym Slovenskom, určite navštívte Kysuce. Nájdete tú krásnu prírodu, ktorá sem láka milovníkov hôr a turistiky. A to nielen v lete, ale v každom ročnom období. Po prechádzke krásnou prírodou si oddýchnite na mieste, kde sa zastavil čas - v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Budete tu môcť obdivovať šikovnosť našich starých otcov a pradedov pri stavaní dreveníc, ale najmä zachránené časti úzkokoľajnej lesnej železničky s jedinečným systémom prekonávania prevýšenia pomocou tzv. úvratí.


Obe významné kultúrnohistorické pamiatky ležia na jednom území a tvoria tak jeden celok, ktorý každoročne láka tisícky návštevníkov. Skanzen vo Vychylovke nie je celkom najväčším na Slovensku, alebo má výnimočnú atmosféru a svoju originálnu železničku.




Spoznávame Slovensko: Oravský hrad



Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok a je sprístupnený verejnosti celoročne. Zákutiami a tajomnými priestormi hradu kde na návštevníkov dýcha história z každého miesta, vás prevedú skúsení lektori. Ak chcete našu historickú pamiatku ukázať hosťom zo zahraničia, môžete si zarezervovať exkurziu aj v cudzom jazyku. Prehliadka hradu trvá približne dve hodiny. 




Hrad je obľúbeným miestom filmárov, už v roku 1922 sa tu natáčal čiernobiely film Dracula. Ďalej sa tu natáčali filmy Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš a najnovšie aj film Láska na vlásku v roku 2014. 








Odporúčam Vám navštíviť tento hrad, pretože je naozaj nádherný.